فروشگاه اینترنتی بازار طلایی فروش تجهیزات آشپزخانه صنعتی،فست فود،تجهیزات رستوران صنعتی،کافی شاپ

سایت بازار طلایی، بزرگ ترین بازار تجهیزات آشپزخانه و رستوران صنعتی

سایت بازار طلایی، بزرگ ترین بازار تجهیزات آشپزخانه و رستوران صنعتی

تجهیزات فود کورت

بازدید امروز : 0
بازدید کــل : 114

تجهیزات فود کورت ها

یکی از کسب و کارهای پررونق و پر طرفدار امروزه رستوران داری و راه اندازی فست فود و فودکورت ها می باشد زیرا مردم برای گذراندن اوقات فراغت خود به دلیل نبود امکانات و مراکز تفریحی روی به خوردن غذا در بیرون از خانه می آورند بنابراین راه اندازی آشپزخانه صنعتی و فست فود به یکی از مشاغل پر درآمد و پر سود تبدیل شده است.

لازمه این کار داشتن مکانی مناسب و تجهیزات فست فود و تجهیزات آشپزخانه صنعتی می باشد تا افراد این کار پررونق را شروع کنند.

راه اندازی فست فود ها با بالاترین سطح کیفیت سبب موفقیت هرچه بیشتر افراد می شود و راه اندازی فست فود در تمامی نقاط جهان جزو مشاغل جذاب و مورد علاقه دوست داران صنعت غذا می باشد.

با ما همراه باشید تا شما را با تعریف فود کورت، راه اندازی فود کورت، تجهیزات فست فود، راه اندازی فست فود، تجهیزات آشپزخانه صنعتی، راه اندازی آشپزخانه صنعتی آشنا کنیم.

فود کورت چیست؟

فود کورت عبارت است از فست فود ها و رستوران های بزرگ و مجللی که یک سالن غذا خوری مشترک دارند در حقیقت یک مکان خاص را به عنوان سالن پذیرایی انتخاب می کنند که می تواند به شکل های مختلفی باشد سپس دور تا دور این فضای غذا خوری تعداد بسیار زیادی مراکز تهیه غذا وجود دارد و افراد با توجه به علاقه و ذائقه خود به این مراکز تهیه غذا مراجعه می کنند و پس از تهیه غذای مورد علاقه خود آن را در فضای فود کورت میل می کنند.

مراکزی که دور تا دور سالن غذا خوری می باشند اکثرا فست فودی هستند زیرا افراد میل و علاقه بیشتری به خوردن غذاهای فست فودی نشان می دهند، این مراکز عمومی هستند و همه ی افراد می توانند از آن استفاده کنند.

راه اندازی فود کورت

راه اندازی فود کورت همانند راه اندازی سایر رستوران ها نیاز به وسایلی دارد که از جمله این وسایل می توان به یخچال های مناسب، انبار جهت نگهداری مواد خشک، تجهیزات آماده سازی غذا و پخت آن، تجهیزات مربوط به نگهداری غذا و تجهیزات سرو غذا اشاره کرد، در زیر به توضیح هر کدام از موارد می پردازیم:

 • یخچال های مناسب جهت راه اندازی فود کورت: تمامی مواد غذایی فاسد شدنی را باید در یخچال و فریزر نگهداری کرد و استفاده از تجهیزات سرمایشی مانند یخچال، فریزر، دستگاه یخ ساز، دستگاه نوشابه ساز بستگی به میزان فعالیت فود کورت دارد این گونه تجهیزات با انواع سایز ها و کاربرد های متفاوت در بازار موجود می باشند و با توجه به مکان و اندازه فود کورت انتخاب می شوند.

استفاده از یخچال و فریزر با دماهای متفاوت برای نگهداری مناسب و درست انواع مواد غذایی مانند سس، ماست، گوشت، شیر، ماست اهمیت بسیار زیادی دارد، همانگونه که گفتیم هرگونه مواد غذایی نیاز به دمای مناسب دارد تا از فاسد شدن آن ها جلوگیری کنیم لذا تجهیزات سرمایشی دارای دو دما می باشند: دمای بالای صفر و دمای زیر صفر، از دماهای بالای صفر برای نگهداری گوشت و ماهی و مرغ و سبزیجات و لبنیات و قارچ و از دمای زیر صفر برای نگهداری مواد منجمد مانند گوشت منجمد، مرغ منجمد، مواد پیتزای منجمد و غذاهای نیمه جامد استفاده می شود.

 • انبار جهت نگهداری مواد خشک: مواد خشک باید در انباری که فاقد هرگونه رطوبت و نم است نگهداری شوند زیرا در غیر این صورت مواد فاسد و به درد نخور می شوند. انبارهای نگهداری مواد خشک امری ضروری در جهت راه اندازی فود کورت ها می باشند.

در انبار خشک مواد غذایی که می توانند در مدت زمان معینی در شرایط خاص و بدون یخچال نگهداری شوند را ذخیره می کنند از این انبارها می توان جهت دریافت و نگهداری مواد غذایی خریداری شده استفاده کرد.

انبار خشک باید جایی سرد، تاریک و فاقد رطوبت و آب باشد، این انبار را می توان مجهز به قفسه و پالت های مخصوصی کرد تا مواد غذایی بسته بندی شده را در این قفسه ها نگهداری کرد، مزیت استفاده از قفسه در این انبارها این است که دسترسی به نوع ماده غذایی بسیار آسان می شود لذا وقت کمتری را از فرد می گیرد.

نحوه جای گذاری مواد غذایی در قفسه ها باید به گونه ای باشد تا هوا در بین مواد غذایی گردش داشته باشد، با استفاده از قفسه در انبار می توان مواد غذایی را براساس تاریخ ورود به انبار و تاریخ انقضا آن ها چید تا مواد خراب نشوند این انبارها باید در مجاورت آشپزخانه باشند.

 • تجهیزات آماده سازی غذا و پخت آن: تجهیزات آماده سازی غذا و پخت آن باید به گونه ای باشد که در کمترین زمان ممکن غذایی با کیفیت را در اختیار مشتری ها قرار دهند زیرا زمان یک عامل رقابتی با دیگر رقیبان در محدوده سالن فود کورت می باشد.تجهیزات پخت ابزار و وسایلی هستند که پرسنل آشپزخانه از آن ها برای تهیه غذای خود استفاده می کنند این تجهیزات در تهیه غذا بسیار مهم می باشند و مهم ترین قسمت راه اندازی فود کورت است، برای تهیه این تجهیزات باید به فضای موجود بسیار توجه کرد.تجهیزات پخت و پز فود کورت ها شامل انواع فر، اجاق گاز، مایکروویو، سرخ کن و گرم کن می باشد. غذای اصلی که در فود کورت ها سرو‌ می شود شامل انواع ساندویچ، همبرگر، پیتزا، کنتاکی است که هر کدام از این غذاها برای پخت و سرو شدن نیاز به امکانات خاصی دارند.
 •  اندازه و سایز تجهیزات به شما کمک بسیاری می کند به عنوان مثال در ساعات شلوغی باید از تجهیزاتی استفاده کنید که پاسخ گوی نیاز تعداد بسیار زیادی از مشتریان باشید زیرا زمان و کیفیت مناسب برای مشتریان بسیار مهم است.
 • تجهیزات غذا شامل تهیه و نگه داری مواد اولیه و ترکیب آن ها، برش و ارائه آن به مشتری می باشد.
 • تجهیزات نگهداری غذا در فود کورت: تجهیزات نگهداری غذا شامل ابزار و وسایلی است که برای حفاظت از مواد غذایی سرد و گرم، خشک و تر، ظروف پخت و پز، سرو غذا است به عنوان مثال برای نگهداری مواد غذایی سرد و گرم از یخچال فریزر و یا ماکروفر استفاده می شود.
 • نکته: مواد شوینده باید در جایی جدا از مواد غذایی نگهداری شوند و قفسه های جداگانه مربوط به خود را دارا باشند.
 • تجهیزات سرو غذا در فود کورت: یکی از کارهایی که افراد برای جلب مشتری انجام می دهند ارائه خدمات به صورت سلف سرویس است که در این صورت برای داشتن خط کامل سلف سرویس باید تجهیزات مخصوص به این کار را تهیه کنید که این امر سلیقه شخصی است و با توجه به نیاز و ابعاد مکان متفاوت می باشند. 
 • از تجهیزات سرو غذا می توان به کانتر سرد و گرم، کانتر معمولی، کانتر نوشیدنی، کانتر ظروف و قاشق و چنگال، کانتر نگهداری مواد غذایی، کانتر سالاد اشاره کرد، از دیگر تجهیزات خط کامل سلف سرویس می توان به ریل و رف اشاره کرد که محلی برای سینی و دیس غذا است.
 • تجهیزات شستشو در فود کورت: داشتن ظرف شویی مدرن یکی از الزامات راه اندازی فود کورت می باشد زیرا با استفاده از یک ظرف شویی مکانیزه می توان کثیفی ظرف ها را به طور کامل برطرف و ظروفی تمیز و ضد عفونی شده را داشت، هر چند که قیمت ظرف شویی بالا است اما در مقابل کارایی آن بسیار به صرفه می باشد زیرا این ماشین ها در مدت زمان بسیار کوتاهی حجم بسیار زیادی از ظرف ها را شستشو می دهند و این امر سبب بالا بردن سرعت کار می شود.

درصورتی که از افراد برای شستشو ظروف استفاده شود ممکن است ظرف ها به خوبی شسته نشوند و لک و چرک بر روی ظروف باقی بماند که علاوه بر غیر بهداشتی بودن این امر سبب نارضایتی مشتریان می شود، بنابراین داشتن تجهیزات شستشوی مناسب همانند سایر تجهیزات امری مهم و ضروری در مشتری مداری است.

طراحی و اجرای دکوراسیون و نورپردازی در فود کورت: طراحی و اجرای دکوراسیون بستگی به سرمایه گذاری شما و اندازه سالن غذا خوری و منطقه و صنفی که قرار است در آن فعالیت داشته باشید دارد.

همانگونه که می دانید طراحی دکور فست فود و فود کورت و کافی شاپ و رستوران ایرانی با یکدیگر تفاوت دارد به عنوان مثال طراحی دکور فست فود نیازمند به دکوری با رنگ بندی شاد و نور پردازی آرامش بخش دارد، طراحی دکور کافی شاپ نیاز به دکوری با رنگ بندی لاکچری دارد و طراحی دکور رستوران ایرانی نیاز به دکوری با رنگ بندی سنتی دارد.

برای انجام عمل دکوراسیون و نور پردازی باید به افراد متخصص این کار مراجعه کنید تا این افراد هزینه دکور را برا اساس طراحی ابعاد و اجناس مورد نظر در طرح برآورد کنند.

از این امر غافل نشوید که داشتن دکوراسیون مناسب که از نورپردازی خوبی برخوردار باشد در جلب مشتری تاثیر بسزایی دارد، اغلب افراد مکانی را که آرامش بخش باشد و نور پردازی اندکی داشته باشد را به دیگر رستوران ها ترجیح می دهند.

انتخاب مبلمان نیز از مهم ترین عوامل در زیبایی فست فود می باشد که می توانید با انتخاب مناسب مشتریان بیشتری را جذب کنید و در نهایت فروش خود را افزایش دهید.

تامین نیروی انسانی در فود کورت ها

داشتن پرسنلی با تجربه و خوش اخلاق و آراسته در جلب مشتری اهمیت بسیار زیادی دارد و پوشش و لباس پرسنل و کارکنان رستوران در کیفیت آشپزخانه و رستوران و حتی کیفیت غذای آن اهمیت بسیار زیادی دارد بنابراین از اهمیت این امر نباید غافل شد و نظافت و تمیزی پوشش کارکنان را باید به طور دائم چک کرد.

نیروی انسانی مناسب یکی از مهم ترین عوامل در موفقیت یک فود کورت می باشد زیرا بسیار دیده می شود در فست فود هایی که تازه شروع به کار می کنند از افراد بی تجربه و فاقد آگاهی و دانش در این صنعت استفاده می کنند و سبب عوض شدن دیدگاه مشتریان در اوایل افتتاحیه نسبت به آن فود کورت می شود بنابراین داشتن نیروی انسانی کارآمد و دوره دیده و سر آشپزانی موفق می تواند کمک شایانی در این راستا به شما کنند.

یکی از کارهایی که امروزه در بسیاری از فود کورت ها رواج یافته است این است که در مراسم افتتاحیه اقدام به پخت غذا می کنند و آن را در اختیار مشتری می گذارند تا غذا را تست کنند این کار نوعی تبلیغ محسوب می شود و سبب جلب مشتریان زیادی می شود اما هزینه آن را باید از جیب بپردازید.

پوشش و لباس پرسنل سرو غذا

 • استفاده از لباس هایی با ویژگی های منحصر به فرد: لباس هر فرد باید با توجه به سمت آن فرد انتخاب شود و تمامی لباس ها باید سایز افراد باشند به عنوان مثال لباس سر آشپز، حسابدار، مسئول نظافت، سالن دار و پیک موتوری باید متفاوت از هم باشند.
 • بهداشت فردی: تمامی افراد مشغول در بخش آشپزخانه فود کورت و تهیه و سرو غذا باید از دستکش و ماسک مخصوص استفاده کنند و دستکش های خود را هر چند ساعت یکبار عوض کنند.

موی افراد شاغل در بخش آشپزخانه فود کورت باید کاملا پوشیده باشد، ناخن های افراد یکی از عوامل انتقال عفونت میکروبی می باشد لذا برای جلوگیری از انتقال عفونت باید به طور مرتب کوتاه شوند تا سبب انتقال عفونت میکروبی به بخش آشپزخانه نشوند. رنگ لباس افراد شاغل در بخش آشپزخانه باید سفید و روشن باشد تا به محض دیدن کوچکترین لکه و کثیفی و چرک لباس عوض شود و سریعا لکه برطرف شود.

 • عدم استفاده از اشیا تزیینی، فلزی، جواهرات توسط کارکنان آشپزخانه: استفاده از این نوع وسایل به علت آلوده شدن به میکروب و انتقال آن به غذا ممنوع است و فرد مسئول به نظارت بهداشت آشپزخانه باید استفاده از این وسیله های شخصی را منع کنند و مانع از ایجاد آلودگی در آشپزخانه شود.
 • وجود فردی نظارت گر بر بهداشت و پوشش افراد در فود کورت: فردی باید به عنوان ناظر بر پوشش و رعایت بهداشت و استاندارد های بهداشتی انتخاب شود و نظارت بر بهداشت دیگران را بر عهده بگیرد و خود فرد نیز موظف است تمامی اصول بهداشتی و نظافتی را رعایت کند.تفکیک پوشش خانم ها و آقایان: لباس خانم ها و آقایان باید متفاوت از هم باشند و لباس هر فرد مناسب با سایز خود فرد باشد تا فرد بتواند به انجام فعالیت های آزادانه بپردازد به عنوان مثال لباس کارکنان بخش آشپزخانه فود کورت نباید بیش از حد بزرگ و گشاد و بلند باشد، لباس پرسنل باید از جنس های سبک و راحت باشد.تهیه منوی مناسب و خلاق برای فود کورت خلاصه کلام تمامی مطالب ارائه شده درباره راه اندازی فود کورت گامی است در جهت تکمیل اطلاعات شما عزیزان.
 • همانگونه که گفتیم راه اندازی فود کورت ها نیاز به تجهیزات مخصوص به این حرفه دارد علاوه بر تجهیزات مربوط به آشپزخانه‌، تجهیزات سرو و نگهداری غذا و داشتن سالنی مناسب و دلنشین و ارائه خدماتی مطلوب از عوامل تاثیر گذار در جلب و رضایت مشتری است. افراد مکانی را انتخاب می کنند که علاوه بر داشتن آرامش بهترین خدمات را به آنان ارائه کنند.

 • باید یک منو از لیست غذاهای مختلف مانند کنتاکی، پیتزا، ساندویچ، همبرگر و انواع نوشیدنی ها تهیه کنید و برای هر کدام از آنان نامی انتخاب کنید که سبب جلب توجه مشتری شود و حس کنجکاوی وی را برای انتخاب این نوع غذاها تحریک کنید.
 •  آشپزخانه مهم ترین جایی است که با سلامت افراد سروکار دارد کوچک ترین کوتاهی در رعایت بهداشت می تواند منجر به فاجعه ای بزرگ و غیر قابل کنترل شود.

 

 


نمایش بیشتر