فروشگاه اینترنتی بازار طلایی فروش تجهیزات آشپزخانه صنعتی،فست فود،تجهیزات رستوران صنعتی،کافی شاپ

سایت بازار طلایی، بزرگ ترین بازار تجهیزات آشپزخانه و رستوران صنعتی

سایت بازار طلایی، بزرگ ترین بازار تجهیزات آشپزخانه و رستوران صنعتی

تجهیزات تولید بستنی

بازدید امروز : 5
بازدید کــل : 462

تجهیزات تولید بستنی

تجهیزات تولید بستنی شامل موارد بسیار گسترده ای هستند که از آن ها می توان به دستگاه بستنی قیفی اشاره کرد. تمامی این تجهیزات برای راه اندازی بستنی فروشی مورد نیاز می باشد. به همین علت تهیه تجهیزات آشپزخانه صنعتی مربوط به بستنی یکی از ضروری ترین کارهایی است که هر فردی باید آن را به انجام برساند. از این رو در ادامه قصد داریم شما را با تجهیزات بستنی فروشی آشنا کنیم. پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید. 

تجهیزات تولید بستنی

بستنی چیست ؟

طرحی پیچیده با مخلوطی از کف که هوا در آن به صورت حباب هایی دیده می شود که به حالت جزیی در آن پخش یا انجماد می یابد و در آن چربی به صورت امولسیون و ماده های جامد آن به صورت کلوئیدی نمایان می شوند . در حقیقت بستنی جز انواعی از دسر ها می باشد و مزه دار است که حداقل باید ده درصد چربی شیرباشد .و این چربی از ده درصد تا شانزده درصد تغییر می کند . بشستنی هم می تواند از دیگر فراورده های شیر مانند خامه نیز درست گردد . و از مواد طعم دهنده هم می توان در این باره استفاده نمود .انواع مختلفی از بستنی ها در جهان وجود دارد . که هر کدام ازآن ها با توجه به تفاوت های شان در نوع و رنگ و طعم نیز طرفداران متفاوتی هم دارند . بستنی ها به وسیله دستگاه های پیشرفته و صنعتی تهیه می شوند که این تجهیزات در راه اندازی کارخانه های بستنی سازی بسیار مهم می باشند . از آن جا که بستنی ها متفاوت می باشند دستگاه های بستنی ساز نیز با هم دیگر فرق دارند .

 مطلبی در مورد تاریخچه بستنی :

هیچ کس نمی داند که دسر های یخ زده چه زمانی حضور نموده اند . ولی بسیار به ندرت ابراز می نمایند که پیش از میلاد مسیح بوده است . که در چین باستان پدید آمده است . طبق روایات و افسانه ها امپراطور روم در زمانی یخ جمع می کرده و آن ها را در کوهستانی به نام کوهستان آپنینی تهیه می نموده تا نخستین سربی از عسل و شراب را به وجود آورند . بعضی دیگر بر این باورند که بستنی در مغول پدید آمده است و برای اولین بار در امتداد آن به چین آمده است .

چرا خوردن بستنی اعتیاد می آورد :

کسانی که به طور مرتب بستنی مصرف می کنند خوب می دانند بستنی خوردن به صورت مداوم و طولانی مدت برای شخص اعتیاد به وجود می آورد . شرینی و چربی که در بستنی موجود می باشد سبب می شود ذائقه های فرد را برای مصرف هر چه بیشتر چربی ها و شیرینی ها را بالا ببرد . و به این دلیل میل و ولع شخص را برای خوردن بستنی بیشتر می کند .و باعث مصرف هر چه بیشتر مصرف بستنی می شود . تنها راهی که باعث می شود به بستنی اعتیاد پیدا نکرد مصرف بستنی به صورت جیره بندی کردن آن در هفته می باشد به طور مثال به مصرف دو بار در هفته اکتفا نمود .

طرح خط تولید بستنی چگونه است :

 

این مراحل برای تولید و تهیه بستنی را می توان به 7 مرحله اساسی تقسیم بندی نمود . – گرفتن مواد خام و رزرو آن ها  - مخلوط کردن مواد پایه – پاستوریزه و هموژنیزه کردن – به وجود آوردن براساس aging   - اضافه کردن و اضافه کردن طعم دهنده ها به مواد – بسته بندی و در مرحله آخر انجماد نهایی صورت می پذیرد .

حال می توان گفت که از مهم ترین ویژگی های اصلی برای به راه انداختن این کسب و کار به تجهیزات مورد نیاز با کیفیت مناسب ، سود دهی بالا ، علاقه فراوان مردم به آن در کشور را در نظر گرفته شود .

در خط تولید بستنی صفحه کار اصلی آن ها از استیل تهیه گردیده است و با حدوده فاصله ای از زمین ساخته می شوند به این خاطر که به توان همه اصول بهداشتی را در آن رعایت نمود . برای حمل تعدادی از تجهیزات ضروری همانند دستگاه متصل کننده ای چوب بستنی ،دستگاه اکسترودر دستگاه برش افقی و همه ی دستگاه های که به محصول اصلی و نهایی طراحی گردیده است اعمال نمود .

تجهیزات تولید بستنی

نوار نقاله :

به صفحه ی اصلی مرتبط بوده و از 160 انبرک برای نگه داشتن بستنی ها طراحی گریده است و کار نوار نقاله نگه داشتن و به کار بردن بستنی ها در داخل مخزن شکلات ایجاد گردیده است. مخزن شکلات به روش بنماری به صورت مستقیم گرم می شود حال به شرح مراحل تولید بستنی می پردازیم .

ترکیب یا مخلوط کردن: مرحله ی اولیه بر طبق تولید و یا تهیه ی بستنی مورد نظر انتخاب می گردد بعد از آن بر طبق وزن خشک اندازه گیری می گردد تا بعد از مخلوط شدن ترکیب مشخصی به دست بیایید. ظرف مواد باید به شدت تکان داده شود تا مواد درون آن با مواد مایع درست مخلوط گردد و ترکیب یکسانی ایجاد نماید. پس به ناچار باید از مخلوط کن های با سرعت بالا استفاده گردد .

پاستوریزاسیون:

مخلوط فاصله از مرحله اول پاستوریزه می شوند فرایند پاستوریزاسیون یک مرحله ای با کنترل بیولوژیکی است که کار آن کشتن انواع میکروب ها و باکتری های بیماری زا است که طراحی گردیده است. همچنین به ترکیبات پروتئین ها و پایدار کننده ا کمک شایانی می کند دمای مورد نظر در این مرحله 69 درجه سانتیگراد است به مدت نیم ساعت و یا اینکه 80 در جه سانتیگراد به زمان مورد نظر 25 ثانیه ای لازم بوده است. این مرحله دارای دو روش است مداوم و غیر مداوم

در این مرحله باید این نکته را در نظر بگیریم که باکتری های بیماری زای موجود در بستنی به طور کامل از بین نمی روند تنها کل باکتری ها در آن کاهش میابد. در این مرحله بعد از اینکه مواد خوب با هم مخلوط گردیدند در یک مخزن بزرگ و جداگانه ای با روش های پیشرفته ای ،حرارتی به تناسب سی تا چهل درجه سانتیگراد بر آن ها اعمال می گردد. هر سیستم پاستوریزاسیون یک بخش خنک کننده و یک قسمت حرارتی دارد که لازمه ی تجهیزات تولیدی بستنی می باشد سیستم خنک کننده بستنی اصولا از سیستم خنک کننده ی شیر بزرگتر است.

هموژنیزاسیون:

این مرحله بعد از پاستوریزه کردن انجام می گیرد و مخلوط هموژن می گردد در این مرحله باعث کاهش اندازه گلبول های چربی موجود در شیر یا خامه و امولسیون چربی می شود . سیستم های هموژنیزاسیون دو مرحله ای برای مخلوط بستنی مورد استفاده قرار می گیرد.

عیب های موجود در هموژنیزاسیون :

 

 

- پایین آوردن میزان چربی -  بالا بردن سطح تماس 

ولی در کنار آن فواید زیادی نیز دارد : بالا بردن میزان چربی – یکنواخت کردن هوا – یکنواخت کردن بافت بستنی -  استفاده بیشتر از خامه و کره منجمد – بالا بردن مقاومت بستنی در برابر آب شدن

تجهیزات تولید بستنی

 

دستگاه بستنی ساز از تجهیزات تولید بستنی

 

یکی از تجهیزات مهم برای به راه اندازی کسب و کار از طریق تولید بستن خرید یا تهیه دستگاه بستنی ساز است . این دستگاه قادر به تولید انواعی از بستنی ها می باشد از جمله بستنی های قیفی و سنتی ها ست . به علت بالا بودن قیمت دستگاه های بستنی ساز انتخاب و یا حتی تهیه این دستگاه برای کاربران مشکل می باشد . به این دستگاه دستگاه بستنی ساز قفی و یا سنتی هم می گویند . بستنی ساز های صنعتی دستگاه هایی برای تولید حجم بالایی از بستنی ها هستند که به صورت مستقیم و هم زمان با خواسته مشتریان که در فضاهایی مانند : قنادی ،سحل و مکان های تفریحی ، سوپر مارکت ، فروشگاه های بزرگ و بستنی فروشی ها حضور دارند ارائه خدمات سریع را می دهد . و بستنی سالم و تازه را برای تحویل به مشتریان و علاقمندان به بستنی به نحوه احسنت انجام می دهد .

از جمله انواع بستنی ساز ها از یک نقطه نظر دیگر به دو صورت رومیزی و ایستاده تقسیم می کنند . در دستگاه بستنی ساز باید به نکات مهمی از قبیل سیلندر ، میزات تعداد خروجی ها ، حجم و یا اندازه قیف بستنی و میزان و تعداد بستنی های تولید شده اشاره نمود و همچنین به میزان برق مصرفی آن نیز توجه ویژه نمود . دستگاه بستنی ساز از دارای دو نوع دو رنگ و تک رنگ هستند که از نقطه نظر بازدهی یا خروجی و نوع عملکرد مهم بوده و کاربرد دارد . و حاصل آن رنگ خروجی از بستنی ساز می باشد.

این قضیه کاملا مشهود است که هر چه میزان کارایی و تنوع در محصولات این دستگاه بیشتر باشد قیمت آن نیز به همان میزان بالاتر می رود . هم چنین مدل های مختلف بستنی ساز بر روی بازدهی آن تاثیر مستقیم خواهد گذاشت که این میزان تولید بستنی در دستگاه بستنی ساز از 400 تا 700 عدد در هر ساعت متغییر است . در مدل های بالاتر و پیشرفته صنعتی تر برای اندازه گیری دما و چگونگی عملکرد کمپرسور روی بدنه دستگاه بستنی ساز نوعی نمایشگر هوشمند نصب گردیده است که به این طریق می توان عملکرد این دستگاه ها را مشاهده و میزان کارکرد آن را به سهولت مشاهده نمود . در مدل های دیگر نیز ، به طور ویژه ای می توان از اتلاف انرژی به طور چشمگیری جلوگیری نمود و این مدل بدین گونه است که مجهز به سرد کن های خودکار و هوشمندی است که دمای مخز را به حالت ثابتی نگه می دارد و بدین ترتیب امکان موقتی دستگاه را ایجاد می نماید همین خاصیت و ویژگی برای این گونه دستگاه ها بسیار حائز اهمیت می باشد . دستگاه بستنی ساز سنتی فقط مختص به بستنی های ایرانی می باشد . که خامه های خشک شده را بعد از تهیه را به آن اضافه می کنند .

 

 

آیا تولید صنعتی بستنی به سود یا ضرر است :

ما لاز است بدانیم که بستنی شامل ترکیباتی مخصوصی از شکر است ، که منجمد شدن آن مشکل است و تنها در مکانی می توان آن را نگه داری نمود که دارای دمایی بین -28 تا -18 در جه سانتی گراد باشد پس نتیجه می گیریم که یخچال های معمولی برودت و سرمای لازم را برای نگهداری بستنی را ندارند . با این گزینه مثبت می توان بستنی را به مدت 9 ماه به راحتی و سهولت حفظ کرد . به شرطی که در کنار مواد بود نگهداری نشود . و مجاورت بستنی در مواد معطر و بودار باعث تغییر رنگ و بو دادن آن می شود .

تجهیزات تولید بستنی

تفاوت های بستنی های سنتی و صنعتی :

در بستنی های کارخانه ای به طور کاملا اصولی و بهداشتی برای تولید و تهیه و نگهداری کردن آن تا رسیدن به دست مشتری رعایت می گردد. دارای پروانه ساخت هستند .و مفاد قانونی ساخت و تولد آ به صورت کامل مندرج گردیده است . ولی در بستنی فروشی های سنتی در خصوص موارد بهداشتی و سالم بوذن بستنی و همین طور میزان ترکیبات در آن چندان مورد توجه قرار نمی گیرد . میزان آلودگی های بیشتر در بستنی های سنتی به اطر شیر غیر پاستوریزه استفاده شده در آن است . همچنین نوعی باکتری در بستنی های سنتی وجود دارد که مربوط به ترشحات دهان یا بینی کارگرانی است که با بستنی سرو کار دارند یا حاصل سرفه و یا عطسه خدمه ای است که دارای عفونت شدید دستگاه تنفسی اش بوده است . خیلی از افراد هستند که فکر می کنند بستنی های سنتی دارای مواد نگه دارنده می باشند .اصولا بستنی ها به صورت منجمد در فریزرها نگهداری می شوند و چون در دمای فریزر میکروب هایی که باعث تولید عواملی برای فساد بستنی شوند موجود نیستند . و قابلیت تکثیر و رشد را ندارن پس نتیجه می گیریم که برای تولید بستنی صنعتی از مواد نکهدارنده استفادخ نمی نماییم . ظرف های در آن سالم نیست چون از جنس پلی پرو پیلین هستند و به این دلیل است که سلامت آن ها را تهدید می کند.   

خرید و قیمت دستگاه بستنی ساز در خط تولید تجهیزات تولید بستنی :

برای تهیه و خریداری کردن دستگاه بستنی ساز حتما لاز است این را بدانیم که جنس اجزای داخلی و مخزن این دستگاه از استیل نگیر ضد زنگ باشد . این امر باعث می شود که عمر دستگاه طولانی تر و از نظر بهداشت و سلامت محصول در درجه ای بالایی قرار گیرد . و بهداشتی بودن بستنی را به طور حتم تضمین کند .  برای خرید و تهیه کردن این دستگاه باید بدانیم که بیشتر آن ها دارای ویژگی هایی مانند داشتن ظروفی برای تغییر و جابه جا کردن آن با مخزن ، داشتن زنگی برای اعلام پایان فرآیند تولید و یا نمایشگر دیجیتالی می باشند که با توجه به این مزایا و ویژگی ها قیمت آن نیز فزونی میابد . 

 

 


نمایش بیشتر