فروشگاه اینترنتی بازار طلایی فروش تجهیزات آشپزخانه صنعتی،فست فود،تجهیزات رستوران صنعتی،کافی شاپ

سایت بازار طلایی، بزرگ ترین بازار تجهیزات آشپزخانه و رستوران صنعتی

سایت بازار طلایی، بزرگ ترین بازار تجهیزات آشپزخانه و رستوران صنعتی

تجهیزات کارگاه تولید پیاز سرخ شده

بازدید امروز : 0
بازدید کــل : 156

 

با توسعه شهرها در ایران و ایجاد تنوع در نوع و مصرف غذاهای فست فود از  راه اندازی رستوران و راه اندازی فست فود افزایش پیدا کرده اند. راه اندازی تجهیزات کارگاه تولید پیاز سرخ شده نیاز به راه اندازی آشپزخانه صنعتی جهت تامین مواد اولیه برای رستوران و فست فود دارد. یکی از محصولات مورد سفارش پیاز سرخ شده می باشد که مصرف آن در غذاهای خارجی و فرنگی بالا رفته است. مصرف و نیاز به حجم قابل توجهی از پیاز سرخ شده باعث گردید کارگاه های تولید پیاز سرخ شده به صورت خانگی و صنعتی احداث گردند که این کارگاه ها می بایست دارای تجهیزات کامل و بهداشتی باشند تا بتوانند مقدار مصرف مورد نیاز را تامین کنند. این تجهیزات شامل تجهیزات رستوران، تجهیزات فست فود و در نهایت تجهیزات آشپزخانه صنعتی می شوند. 

تجهیزات کارگاه تولید پیاز سرخ شده

تجهیزات کارگاه تولید پیاز سرخ شده

تجهیزات کارگاه تولید پیاز سرخ شده شامل ده بخش اصلی می باشند که این تجهیزات برای تعداد بسیاری از محصولات زراعی مانند سیب زمینی ، سیر ، لبو و غیره استفاده می شوند . از این دستگاه می توان به دستگاه سرخ کن اشاره شد که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد. 

دستگاه سرخ کن

دستگاه سرخ کن وسیله‌ای است که سرخ کردن تمامی مواد غذایی را با سرعت بیشتر و در حرارتی معین انجام می دهد . این دستگاه شامل یک المنت گرم کننده و یک محفظه ی روغن می باشد و دارای ساختار پیچیده ای نیست ، مگر بعضی از موارد که جزو دستگاه های فوق پیشرفته محسوب می شوند. سرخ کن ها از یک سبد  فلزی تشکیل شده اند که مواد ، داخل آن قرار می گیرند و به همراه آن داخل روغن داغ شناور می شوند .

سرخ کن ها دارای تایمر و هشداردهنده صوتی می باشند و دارای دستگیره ای که سبد را داخل روغن پایین و بالا می برد . قطعات دیگر این دستگاه شامل مقیاسی برای جلوگیری از سرخ شدن بیش از حد غذا ، سیستم بادگیری که موجب کاهش بوی متصاعد شده از غذا ی در حال سرخ شدن ، فیلتر روغن برای افزایش طول عمر استفاده و سیستم‌های الکتریکی و مکانیکی کنترل درجه حرارت هستند . از آن جایی که المنت گرم کننده ی سرخ کن ها در تماس با روغن قرار دارند دارای اتلاف انرژی بسیار پایینی می باشند . جنس اکثر سرخ کن ها استیل یا فولاد نرم ضد زنگ است .

تجهیزات کارگاه تولید پیاز سرخ شده

 

دیگ سرخ کن

دیگ سرخ کن ها نیز بسته به مدل آن ها متفاوت است . بعضی از سرخ کن ها دارای نقطه سرد در کف دیگ خود هستند . این دقیقا جایی است که مقدار زیاد ی از خرده های غذا آنجا ته نشین می شود و دمای پایین در این نقطه از لکه‌دار شدن و فاسد شدن روغن جلوگیری می کند .

با انواع سرخ کن ها در تجهیزات کارگاه تولید پیاز سرخ شده آشنا شوید

انواع سرخ کن ها : سرخ کن ها به معمولی الکترونیکی ، بدون روغن و مینی تقسیم می شوند ، و نیز از نظر ظرفیت مخزن روغن و مواد غذایی ، قدرت و انواع ویژگی ها با یکدیگر متفاوت می باشند . از آنجائیکه به دلیل میزان مصرف بالای روغن کمی از محبوبیت خود را از دست داده اند ، اما در سال های اخیر انواع مجهز به سیستم های کاهش مصرف روغن و حتی بدون نیاز به روغن هم به بازار ارائه شده است .

سرخ کن های بدون روغن با استفاده از فناوری جریان سریع هوا سرخ می کنند. بهتر است سرخ کن مجهز به فیلتر بو و چربی بوده تا هم بوی نامطبوعی در فضا نپیچد و هم چربی اضافه غذا گرفته شود . این فیلتر ها ممکن است دائمی یا غیردائمی باشند . فیلتر های دائمی باید مرتب تمیز و شسته شود . تمام سرخ کن ها دارای سبد می باشند که مواد غذایی برای سرخ شدن در آن قرار می گیرند . در برخی سرخ کن ها پس از اتمام کار ، سبد در داخل روغن می ماند و در برخی دیگر سبد با روغن تماس ندارد.

بهترین نوع سرخ کن آن است که سبد در روغن باقی نماند . در سرخ کن ها ی استاندارد دیواره خنکی وجود دارد که باعث خنک شدن آن می شود و از داغ شدن بیش از حد جداره خارجی دستگاه جلوگیری می کند . در بهترین سرخ کن ها هرگز روغن از دستگاه چکه نمی کند و یا حداکثر چند قطره از آن تراوش می کند . از نکات مهم استفاده از سرخ کن ها این است که هرگز نباید مواد منجمد را در سبد سرخ کن قرار داد . در بعضی از سرخ کن ها سبد چرخان بوده و یا تیغه ای برای زیر و رو کردن غذا وجود دارد .

تجهیزات کارگاه تولید پیاز سرخ شده

 

موارد ایمنی که در سرخ کن ها باید رعایت شوند

موارد ایمنی در سرخ کن های تجهیزات کارگاه تولید پیاز سرخ شده شامل موارد زیر می شوند:

بدنه سرد : بهتر است سرخ کنی تهیه کرد که مطمئن باشید در هنگام کار حرارت به بدنه بیرونی منتقل نمی شود ، همچنین حمل دستگاه باید آسان باشد که این نیز علاوه بر عدم انتقال حرارت ، به دسته های مناسب نیاز دارد . سبد آسانسوری : اگرچه برخی معایب برای سبد آسانسوری ذکر کرده اند که از جمله آنها ادعای خراب شدن زود آنها است ، ولی باید توجه داشت که این سبد ها مزایای زیادی دارند . اولین و مهمترین مزیت آنها این است که به شما امکان می دهد که پس از بستن دریچه سرخ کن با رها کردن ضامن سبد محتوی غذا را به داخل روغن در حال جوشیدن فرو کنید.

در صورتی که این کار بدون بستن دریچه و دستی صورت گیرد احتمال سوختگی بسیار زیاد خواهد بود . مزیت دیگر این سبدها این است که در مواردی که نیاز است در جریان کار ، غذائی به سبد اضافه شود می توان سبد را بالا آورد و پس از اضافه کردن غذا با بستن دریچه ، سبد را به داخل روغن پایین ببرید .

دیگر تجهیزات کارگاه تولید پیاز سرخ شده

تجهیزات کارگاه تولید پیاز سرخ شده عبارتند از :

1 _ دستگاه برش ریشه پیاز و پوست کن :

این دستگاه می تواند سر و ته پیاز را بدون آسیب زدن ، برش داه ، پوست آن را بکند . قطعات این دستگاه که شامل زنجیر های نقاله ، بلبرینگ ، شاسی و قطعات تکمیلی می باشد از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند . دستگاه های جدید پوستگیر و سر و ته زن پیاز از فشار باد قابل تنظیم استفاده می کنند و بر خلاف دستگاه های سنتی که از روش سمباده زنی استفاده می نمایند ، ریزش سمباده در محصول ندارند . این دستگاه ها قادر هستند پیاز های دارای قطر 50 تا 150 میلیمتر را آماده نمایند . سایر مزایا و تجهیزات این دستگاه عبارتند از :

_ سیستم کنترل سرعت ، _ کنترل میزان پوست گیری و لایه برداری ، _ تیغه های مخصوص برش ، _ قابل تنظیم جهت سرو ته زنی پیاز ، _ کاملا از جنس استنلس استیل و قابل شستشو ، _ هدایت کننده قابل تنظیم ، _ صرفه جوئی در تعمیرات و نگهداری ، _ قابلیت نصب CIP و SIP. ، _ قابل استفاده برای سایر محصولات مزروعی مشابه ، _ برق مصرفی تا 24 کیلو وات در ساعت ، _ میزان هوای فشرده 1/1 متر مکعب ، هر دقیقه 7 بار ، _ درحین کار محصولات قابل مشاهده می باشند و کارگر یا متصدی دستگاه می تواند محصولات خراب را جدا نماید ، _ از این نوع دستگاه حالت ایستاده نیز وجود دارد که مناسب راه اندازی رستوران و فست فود است.

2 _ دستگاه برش یا قطعه قطعه کن :

این دستگاه مناسب برای برش به اندازه های قابل تنظیم و دلخواه است ، از این دستگاه می توان برای میوه ، سبزیجات ، سیر ، سیب زمینی و غیره استفاده نمود . این دستگاه با نام گل پیاز زن جزو تجهیزات آشپزخانه صنعتی می باشد ، و جهت راه اندازی آشپزخانه صنعتی الزامی است و نیز از تجهیزات رستوران و فست فود محسوب می شود ، از این نوع دستگاه در اندازه های کوچکتر نیز وجود دارد که هم برای مصارف خانگی مناسب است و هم برای راه اندازی فست فود و رستوران بسیار مناسب است . از این دستگاه معمولا برای آماده سازی پیاز که آنرا تبدیل گل پیاز می نمایند پس از شستشو ، طعم زنی و سرخ کردن استفاده می نمایند . دارای ساختمانی محکم و با عمری طولانی و کاملا قابل شستشو است . در مجموع این نوع تجهیزات می توانند پیاز را به صورت نگینی ، خلال ، رشته ای آماده نمایند که الزاما جزو لوازم رستوران و فست فود محسوب می شوند . همانطور که قبلا ذکر گردید این دستگاه برای آشپزخانه های صنعتی نیز لازم است چون محصولات زراعی مشابه رانیز عمل آوری می نمایند .

تجهیزات کارگاه تولید پیاز سرخ شده

3 _ دستگاه شستشو :

پس از قطعه قطعه و یا حلقه حلقه شدن پیازها ، نیاز است اقدام به تمیز شدن آنها شود و این کار با استفاده از ایجاد حباب ، چرخش و اسپری با فشار بالا می شود . این دستگاه مجهز به بالابر اسلایسر حلزونی جهت حمل و انتقال به همراه دوش های آب است . از محسنات این دستگاه این است که اگر به عنوان تجهیزات آشپزخانه صنعتی در راه اندازی استفاده شود ، می توان برای بسیاری از محصولات دیگر نیز بکار رود .

برای مثال سبزیجات ، میوه ها و محصولات مشابه مانند سیب زمینی و غیره . این دستگاه دارای یک خط کامل به شرح زیر است : الف _ تغذیه و خاکه گیری ، تمامی محصولات توسط نوار نقاله تخلیه و به دستگاه بعدی متنقل می شود . ب _ بازرسی محصولات در حال تمیز شدن و امکان جداسازی ضایعات . ج _ وان شستشو ، د _ آبگیر اتوماتیک به روش سانترفیوژ که با سرعت 400 تا 600 کیلو در ساعت قابل آبگیری است . باید توجه داشت که تمامی این قطعات از استیل و ضد زنگ است .

4 _دستگاه بالابر فرایر « سرخ کن » :

این دستگاه مجهز به پخش کن قابل تنظیم برای سرعت و مواد ، همراه با فیلتر مداوم ، مبدل حرارتی ، پمپ سیر کوله و مخزن ذخیره روغن است . برای دو ظرفیت خانگی و صنعتی ساخته شده اند ، که خانگی آن سبک و قابل حمل است ، نوع صنعتی آن نیز مناسب برای راه اندازی آشپز خانه صنعتی و راه اندازی رستوران و فست فود می باشد . سرخ کن های صنعتی از امکانات بالاتری برخوردار هستند و اندازه و میزان کارآرایی آنها بستگی به نوع سفارش و حجم دارد ، و کار با آنها به تجربه کافی نیاز دارد ، یکی از ویژگی‌های آنها وجود دو سبد و انباشت تا 18 لیتر روغن است .

تجهیزات کارگاه تولید پیاز سرخ شده

5 _ دستگاه روغن گیر؛ تجهیزات کارگاه تولید پیاز سرخ شده

 

همراه با یونیت روغن داغ و دمای قابل کنترل و سیرکوله هوا .

6 _ نوار نقاله :

مجهز به فن های خشک کن .

7 _ روغن گیر ثانویه :

جهت روغن گیری مجدد با تنظیم سرعت دلخواه .

8 _ دستگاه طعم زنی :

جهت ایجاد طعم های متنوع از این دستگاه که به طعم زنی هشت ضلعی نامیده می شود استفاده می گردد .

9 _ دستگاه بسته بندی اتوماتیک از دیگر تجهیزات کارگاه تولید پیاز سرخ شده

این دستگاه شامل وزن گیری ، پرکردن محصول در بسته ها و برش دادن است که تماما توسط کامپیوتر به انجام می رسد . 

سخن آخر

کامل بودن تمامی دستگاه ها و تجهیزات مشروحه باعث می گردد ، پیاز و سایر محصولات مشابه به صورت فله و خال گرفته وارد و در بسته های کاملا استریل با سرخ شدن مورد نیاز تقدیم رستوران ها ، فست فودها و سایر متقاضیان گردد . در حال حاضر این صنعت جزو کارهای پر سود با تضمین درآمد شناخته شده است .


نمایش بیشتر