فروشگاه اینترنتی بازار طلایی فروش تجهیزات آشپزخانه صنعتی،فست فود،تجهیزات رستوران صنعتی،کافی شاپ

سایت بازار طلایی، بزرگ ترین بازار تجهیزات آشپزخانه و رستوران صنعتی

سایت بازار طلایی، بزرگ ترین بازار تجهیزات آشپزخانه و رستوران صنعتی

تجهیزات انبار مواد غذایی

بازدید امروز : 0
بازدید کــل : 40

تجهیزات انبار مواد غذایی                                                                        

انبار داری، با توجه به نوع کاربری و جامعه مورد استفاده بسیار متفاوت است.در برخی جوامع انبارها هنوز به صورت سنتی اداره می گردند ولی برخی از انبارها کاملا خودکار و  مکانیزه می باشند، بدون اینکه نیاز به نیروی کار داشته باشند.  از این تجهیزات می توان به عنوان تجهیزات آشپزخانه صنعتی و تجهیزات فست فود یاد کرد که برای راه اندازی رستوران و راه اندازی فست فود مورد نیاز هستند. در ادامه می توانید در رابطه با تجهیزات انبار مواد غذایی اطلاعات زیادی را به دست آورید.   

تجهیزات انبار مواد غذایی                                                                                     

انبار داری عبارت است از دریافت مواد و اقلام ،نگهداری صحیح و تحویل به موقع آن ها به مصرف کننده با رعایت مقرارت و دستورالعمل های سازمان به نحوی که اعمال کنترل دقیق از میزان موجودی کالا در انبار و مقدار مصرف آن و نیز از انباشته شدن بیش از حد موجودی ها جلوگیری شود. انباری داری شامل سیستم های قرار گرفتن جنس در انبار و ایجاد روش ها و اعمال مدیریت کنترل موثر از زمان دریافت تا لحظه تحویل است. انبار ساختمان  یا محوطه ای است که با بهره برداری از یک سیستم صحیح طبقه بندی و تنظیم ،برای نگهداری یک یا چند نوع کالای بازرگانی ،صنعتی،مواد اولیه و یا فراورده های مختلف ،استفاده می گردد. علاوه بر آن انبارها به عنوان نقاط تاسیساتی برای نگهداری موقت به منظور توزیع و تجمیع کالاها در سیستمهای توزیع نیز استفاده می شوند. تجهیزات انبار داری مواد غذایی برای تامین غذای سالم و کافی است . به همین جهت نگهداری مواد غذایی طبق اصول بهداشتی و فنی پایه های بهداشت عمومی و پیشگیری از بروز بیماریهای مختلف و جلوگیری از اتلاف مواد غذایی محسوب می شود .

فضای مورد نیاز

فضای مورد نیاز تجهیزات انبار مواد غذایی ،جهت احداث انبار به ازای نگهداری هر یک تن مواد غذایی ،حداکثر چهار متر مکعب باید فضا در نظر گرفته شود. انبار معمولا یک نفر مسئول به نام انبار دار و با توجه به ظرفیت و حجم کار تعدادی کمک انباردار و چند نفر کارگر دارد. مسئول انبار مواد غذایی لازم است به فنون انبارداری مواد غذایی آشنایی داشته و عوامل دخیل در فساد مواد غذایی را بشناسد.در انبارهای محلهای طبخ غذا،می بایست چیدمان مواد غذایی به نحوی باشد که موادی که دیرتر وارد انبار می شوند،دیرتر از سایر مواد موجود در انبار مواد غذایی نیز مورد استفاده قرار گیرد. همچنین انبار دار موظف است به مدت ماندگاری مواد غذایی توجه کافی داشته باشد و مواد را به ترتیب تاریخ تولید و انقضاء مصرف نماید.

استاندارد تجهیزات انبار مواد غذایی                                                    

نکات استانداردی که برای نگهداری مواد غذایی درتجهیزات انبار مواد غذایی باید مد نظر داشته باشیم.

1-محل انبار

2- نور انبار

3- دمای انبار

4-کف،دیوار و سقف انبار

5-پالت و قفسه بندی انبار است.                                                                             

محل انبار مواد غذایی                                                                   

محل انبار مواد غذایی باید در محلی نزدیک سالن پخت،ترجیحا در طبقه همکف آشپزخانه و یا در طبقه زیرین آن واقع شود. که کلیه اجناس مورد نیاز بر حسب میزان مصرف به صورت روزانه یا هفتگی از انبار کل تحویل و در انبار روزانه مواد غذایی طبق اصول صحیح انبار داری ذخیره می شود.    

تجهیزات انبار مواد غذایی                                                             

نور انبار مواد غذایی                                                                          

انبار مواد غذایی باید از نور کافی و مناسب برخوردار باشد که استفاده از لامپ های فلورسنت به علت مصرف پایین آنها مناسب است . ضمنا از تابش مستقیم نور خورشید به اجناس موجود در انبار باید جلوگیری نمود.

دمای انبار مواد غذایی                                                                      

انبار مواد غذایی باید دارای تهویه و وسایل خنک کننده بوده تا هوای گرم داخل انبار که از اکسیداسیون مواد داخل آن ایجاد می شود خارج گردد. تهویه انبار می بایست طوری باشد که حداقل در یک ساعت 10 بار هوای آن عوض شود و از یک هوای خشک و خنک برخوردار باشد.تعبیه هواکش باید مناسب و متناسب با مساحت و فضای موجود باشد،و هوای انبار عاری از رطوبت زیاد و عاری از بو باشد.

کف ، دیوار و سقف مواد غذایی                                                            

دیوارهای انبار باید تا ارتفاع دو متر سرامیک یا کاشی باشد ،دیوار باید مقاوم و قابل شستشو و غیر قابل نفوذ برای موجودات موذی باشد. کف انبار باید کف شوی داشته باشد و درپوش آن توری داشته باشد.                 

                                                   

سقف انبار باید دارای رنگ آمیزی روغنی به رنگ روشن باشد.         

تجهیزات انبار مواد غذایی                         

پالت و قفسه بندی انبار:                                                                         

در انبار مواد غذایی می بایست قفسه بندی به تعداد کافی وجود داشته باشد که معمولا قفسه ها به طور موازی و پشت سرهم قرار می دهند و فاصله ای به اندازه 1 تا 2 متر جهت عبور و مرور و حمل و نقل کالا در بین قفسه ها در نظر می گیرند.

جاگذاری و جابجایی کالا:

پس از ورود کالا به انبار با توجه به استانداردهای موجود در خصوص نحوه ذخیره سازی کالا،لازم است مکان مناسبی برای هر کالا در نظر گرفته و کالا در محل تعیین شده جاگذاری شود.محل نگهداری دقیق کالا در انبار باید در اسناد کاغذی و یا سامانه مدیریت انبار ثبت شود. پس از تکمیل فرایند تحویل،صاحب کالا یا نماینده قانونی وی رسید یا قبض انبار را دریافت می کند. صاحب کالا از کالاهای تحویل داده شده به انبارهای عمومی می تواند به عنوان تضمین برای دریافت اعتبار و وام از بانک ها و موسسه مالی و اعتباری استفاده کند.

انتخاب و گرد آوری کالا برای خروج از انبار:                                              

در صورت درخواست صاحب کالا برای خروج کالا از انبار،پس از انجام تشریفات خروج کالا ،کالا از انبار خارج شده و به نقطه تحویل حمل می شود.

بسته بندی و تحویل کالا در انبار

پس از صدور مجوز خروج کالا ،با دریافت اطلاعات مربوط به تحویل کالا و وسیله ی نقلیه ،منابع لازم برای انجام بارگیری کالا تخصیص داده می شود و در صورتیکه صاحب کالا درخواست بسته بندی داشته باشد،کالاهای مورد نظر بسته بندی و بارگیری می شوند. در صورت نیاز بایستی فهرست اقلام بارگیری شده و مشخصات آن ها در قالب مستندات خاصی مانند فاکتور،بارنامه ،مانیفست و... تهیه و ارائه شود.

تجهیزات انبار مواد غذایی

 

وظایف و اهداف انبارها چیست؟

هدف از تشکیل و ایجاد انبارها چه در بخش خصوصی و چه در در سازمان های دولتی ،نگهداری و در دسترس قرار دادن مجموعه وسایل مورد نیاز آنها است،اگر مواد و لوازم مورد نیاز به موقع تهیه نشود و در دسترس واحد مصرف کننده قرار نگیرد،در فعالیت های موسسه مشکل ایجاد می شود . از جمله مهم ترین وظایف انبارها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

همکاری در خرید و تامین کالاها و کنترل و دریافت کالاهای خریداری شده- کاهش هزینه انبار و انبار داری – اداره کارکنان و سازماندهی انبار- نظارت بر اجرای صحیح محل یابی و جانمایی اقلام انبار و تجهیزات انبار -نگهداری کالاها در انبار به نحو صحیح و تسریع در امر تحویل با رعایت مقررات و دستورالعمل های سازمان-حفظ مقدار موجودی کالاهای مورد نیاز در حد مناسب و برنامه ریزی آن-اجرای قوانین و دستورالعمل های سازمان در انبارداری که جنبه مالی دارد باید توسط مسئولین انبار رعایت شود.

اجرای وظایف فوق مطابق با اصول و ضوابط صحیح انبار داری باعث سرعت بخشیدن در انجام امور سازمان می شود و در نهایت صرفه جویی حاصل شده باعث تقویت وضعیت مالی سازمان می شود.

 

خرید و فروش انواع کالاهای تجهیزات انبار مواد غذایی                             

سایت بازار طلایی با پشتوانه چندین سال تجربه در زمینه خرید و فروش تجهیزات انبار مواد غذایی مفتخر است به عنوان یکی از برندهای بزرگ در تجهیزات انبار مواد غذایی به شما هموطنان عزیز خدمت رسانی کند.محصولات سایت بازار طلایی از قبیل تجهیزات انبار مواد غذایی،تجهیزات فست فودی،تجهیزات پخت غذا و....است که با بهترین کیفیت و رعایت استانداردهای لازمه طراحی و تولید شده اند.اگر شما به دنبال بهترین مرکز خرید و فروش تجهیزات انبار مواد غذایی هستید می توانید به سایت بزرگ بازار طلایی اعتماد کنید.


نمایش بیشتر