فروشگاه اینترنتی بازار طلایی فروش تجهیزات آشپزخانه صنعتی،فست فود،تجهیزات رستوران صنعتی،کافی شاپ

سایت بازار طلایی، بزرگ ترین بازار تجهیزات آشپزخانه و رستوران صنعتی

سایت بازار طلایی، بزرگ ترین بازار تجهیزات آشپزخانه و رستوران صنعتی

تجهیزات آشپزخانه کشتارگاه

بازدید امروز : 0
بازدید کــل : 50

تجهیزات آشپزخانه کشتارگاه

کشتارگاه محلی است که جانوران جهت تهیه گوشت در آن جا کشته می شوند. برخی از کشتارگاه ها نیز موجود هستند که به منظور کشتن جانورانی نامناسب یا جانورانی بی مصرف تعبیه شده است. کشتارگاه ها دارای قسمتی با عنوان آشپزخانه هستند که به آن آشپزخانه کشتارگاه می گویند. تجهیزات آشپزخانه صنعتی باید بسیار تمیز و بهداشتی باشند. جهت راه اندازی آشپزخانه صنعتی به تجهیزاتی مانند میز کار استیل، چاقو صنعتی، اره استخوان بر، سینک صنعتی و.... نیاز است. در کشتارگاه باید تمامی موارد بهداشتی رعایت شود، زیرا گوشت حیوانات که بخش مهمی از رژیم غذایی انسان است در این محل تهیه می شود و حتی وجود مقداری گوشت در این مکان موجب جمع شدن گربه و .. می شود بنابراین باید تمامی نکات بهداشتی به دقت رعایت شود. در ادامه شما را با برخی از تجهیزات آشپزخانه کشتارگاه آشنا خواهم کرد پس با ما همراه باشید.

عملکرد و تجهیزات آشپزخانه کشتارگاه

برخی از تجهیزات آشپزخانه صنعتی عبارتند از:

1- چاقو صنعتی

2- میز سورت

3- میز متره

3- میز نمک زنی

4- میز دوار

5- میز بازکنی

6- سیستم انتقال محتویات

7- میز هنک

8- دستگاه شستشو شکمبه گاو

9- دستگاه شستشوی شکمبه گوسفند

10- گاری حمل شکمبه

11- اره استخوان بر

12- تله گاوی

13- تفنگ شوک الکتریکی

14- قطع کن پا جلو و عقب گاو

15- بالابر الکتریکی لاشه

16- شوت پا و شاخ

17- کله شور

18- شوت پوست گوسفندی

19- بالابر تعویض ریل

در ادامه شما را با برخی از این تجهیزات آشنا خواهیم کرد

تجهیزات آشپزخانه کشتارگاه

1- چاقو قصابی و صنعتی مخصوص کشتارگاه

افرادی که در کشتارگاه کار می کنند به یک چاقوی بسیار تیز با سایز کوچک و یا متوسط نیاز دارند که به کمر خود متصل کنند. طول این چاقوها اصولا بین 20 تا 26 سانتی متر می باشد و دارای یک جلد است که به دور کمر متصل می شود. این چاقو جزو تیزترین چاقوهای موجود در بازار است.  فرد مصرف کننده به این میزان تیزی نیاز دارد و اصولا دلش می خواهد با یک بار کشیدن چاقو بر روی گوشت، گردن گاو و گوسفند به سرعت بریده شود. وزن این چاقوها اصولا کم است و در زمره چاقو های سبک وزن به حساب می آیند. اصولا قصاب ها طرفدار چاقوهایی هستند که سبک وزن باشند تا بتوانند به راحتی حمل و از آن ها استفاده کنند. این چاقو از بهترین متریال ساخته می شود تا دست قصاب اذیت نشود. جلد این چاقو از چرم طبیعی می باشد. آلیاژهای استفاده شده در این محصول بسیار مرغوب است.

2- اره استخوان بر

این دستگاه نوعی دستگاه مدرن و مکانیزه است که با حرکت دورانی تیغ اره نواری قادر به برش انواع گوشت با سرعت و دقت های بسیار بالا می باشد. این دستگاه جزو دستگاه های مهم تجهیزات آشپزخانه کشتارگاه محسوب می شود که باعث افزایش سرعت کار می شود. این دستگاه عملکردی مشابه با دستگاه اره نواری عمودی دارد. این دستگاه از دو فلکه تشکیل شده است که یکی از فلکه ها به طور مستقیم و یا از طریق تسمه به الکتروموتور دستگاه وصل می شود و نیروی لازم جهت حرکت تیغ اره نواری را به صورت دورانی حول محور دو فلکه تامین و تهیه می کند. تیغ های این دستگاه دارای انعطاف پذیری بالایی هستند  و برای این که در هنگام برش دچار تاب خوردگی نشوند و تغییر مسیر ندهند به وسیله دو بازو راهنما در مسیر اصلی برش قرار می گیرند. این دستگاه گوشت را به صورت کاملا صاف برش می زند. از مزایای استفاده از این دستگاه می توان به نکات زیر اشاره کرد

1- طول عمر بالایی دارند.

2- از قابلیت برش های صاف و یکپارچه برخوردار هستند.

3- از قابلیت تنظیم اندازه برش برخوردار هستند.

4- کارکردی سریع و آسان دارند.

5- به علت دارا بودن بدنه ای صاف و یکپارچه می توان به آسانی و با سرعت آن را تمیز کرد.

6- از قابلیت برش انواع استیک برخردار است.

7- نسبت به سیستم های قدیمی بسیار ایمن و بهداشتی است.

 این دستگاه دارای انواعی می باشد که عبارتند از:

الف- اره استخوان بر پایه دار

این دستگاه در مقایسه با دستگاه اره بر رو میزی دارای موتور قوی تر و ابعاد بزرگتری می باشد. استفاده از این دستگاه در رستوران های بزرگ، آشپزخانه های  صنعتی، هتل ها و کترینگ ها بسیار کارآمد است. همانطور که پیش تر ذکر کردیم زمان کارکرد و توان موتور این دستگاه بسیار بالا تر از دستگاه اره استخوان بر رومیزی می باشد.

تجهیزات آشپزخانه کشتارگاه

ب- اره استخوان بر رومیزی

از این دستگاه در آشپزخانه های تهیه غذا، سوپر پروتئین ها، هتل ها، قصابی و کشتارگاه های کوچک و هایپرهای کوچک استفاده می کنند. این دستگاه را می توان بر روی هر میز و یا پیشخوانی قرار دارد زیرا دارای وزنی سبک و سایزی کوچک می باشد.

ج- اره استخوان بر صنعتی

از این دستگاه برای شرکت های بسته بندی محصولات کشتارگاه ها، پروتئینی، شرکت های شیلات، هایپرهای بزرگ و... استفاده می کنند. این دستگاه اره بر دارای قابلیت کار دائم و مستمر و تحمل کار سخت می باشد و توان موتوری بالا دارد.

3- میز کار استیل

این میز وسیله ای است که برا بالا رفتن سرعت و تمیز و مرتب بودن محیط از آن استفاده می شود. در قسمت تحتانی این میز قسمتی وجود دارد که جهت نگهداری خون آبه های ریخته شده می باشد. این میز دارای انواع متفاوتی است که عبارتند از: میز استیل کارTA1، میز استیل با رویه تفلونی TA2، میز بسته بندی TA3-1، میز بسته بندی لبه دار TA3-2، میز گردون TA3-3، وان استیل استند دار TU2 و ... .  رویه این میز از جنس پلی اتیلن است، اصولا رنگی سفید دارد و ضخامت صفحه پلی اتیلن این میز 5 سانتی متر است. اسکلت این میز از قوطی پروفیل 3*4 سانتی متر ساخته شده است و در طبقه پایینی میز قوطی پروفیل 2*2 سانتی متری وجود دارد. ابعاد میز را می توان بر اساس نیاز مشتری تغییر داد. این میز کار دارای مزیت هایی است که عبارتند از:

1- دارای کانال آبی از جنس استیل 304 است که ضخامت 5.1 میلیمتر دارد.

2- پایه این میز قابل تنظیم است.

3- جنس رویه آن از پلی اتیلن است و بازمانده گوشت بر روی درزهای میز قرار نمی گیرد.

تجهیزات آشپزخانه کشتارگاه

4- تله گاوی

از این دستگاه برای جایگیری دام در حالت مناسب برای مرحله شوک زنی استفاده می شود. جالب است بدانید که استراکچر این دستگاه از نوع گالوانیزه گرم می باشد. باز و بسته شدن درب ورودی دام به صورت پنوماتیکی صورت می گیرد.  فونداسیون این دستگاه باید به صورت بتنی از قبل توسط کارفرما در کشتارگاه استقرار یابد. ضخامت ورق های تله گاوی 6 الی 10 میلی متر می باشند.

5- بالابر الکتریکی دام

هنگامی که دام بیهوش می شود برای بالا بردن آن بر روی ریل خونگیری از این وینچ استفاده می شود. الکتروموتور وینچ به وسیله یک کیبرد دستی کنترل و تنظیم می شود. کابل این دستگاه توسط قرقره هدایت می شود.

6- دستگاه پوست کن گاوی

از این دستگاه جهت کندن پوست گاو استفاده می شود. این دستگاه شامل دو جفت زنجیر می باشد که هر یک از پوست های کنده شده گاو را در بر می گیرد و به همراه خود به دور یک درام می پیچاند، با این کار پوست گاو از بالا به پایین با یک حرکت کنده می شود و پوست کنده شده توسط گاری از کشتار گاه خارج می شود.

7- سینک صنعتی

در کشتارگاه ها و آشپزخانه های صنعتی که میزان ظروف و تجهیزات کثیف بسیار زیادی وجود دارد باید یک فضایی بزرگ برای شست و شو وجود داشته باشد که در هنگام تماس با آب خراب نشود. سینک های صنعتی گزینه های بسیار مناسبی برای کشتارگاه ها هستند زیرا دارای حجم بسیار زیادی می باشند. این سینک ها از نظر تجهیزات، ضخامت و مقاومت بدنه با یکدیگر بسیار متفاوت می باشند. بدنه این سینک از جنس استیل استنلس 304 می باشد که در مقابل تماس با آب مقاوم است. این سینک دارای مهر تایید وزارت بهداشت می باشد. سینک های صنعتی در سه نوع تک لگن، دو لگن و سه لگن عرضه می شود که درای دو نوع خش دار و بدون خش است. در سینک های استیل خش دار کثیفی زیاد بروز پیدا نمی کند. سازنده های سینک های صنعتی جهت شستشوی راحت تر آن ها اصولا آن ها را به صورت براق می سازند. سینک های صنعتی مشابه سینک های ظرفشویی استیل هستند اما با این تفاوت که ضخامت بدنه و سایز آن ها با سینک خانگی متفاوت است. توانایی کارکرد سینک های صنعتی در مقایسه با سینک های خانگی 5 برابر است.

8- یخچال صنعتی

یخچال های صنعتی اصولا به صورت ایستاده طراحی می شوند و جهت نگه داری از گوشت ها استفاده می شوند تا فاسد نشوند. اقلام موجود در این یخچال ها در زیر دمای اتاق و بالاتر از نقطه انجماد آب نگهداری می شوند. یخچالهای صنعتی از قسمت هایی تشکیل می شوند که عبارتند از:

1- ویترین

2- قفسه گوشت

3- کابین دسترسی از داخل

4- ارابه

5- کابین محصولات یخ زده

6- خنک کننده

انواع یخچال های صنعتی عبارتند از:

1- یخچال های فریزر تمام قد: این یخچال ها دارای درب های فول سایز هستند که اجازه می دهد تا فرد به داخل یخچال برود و  فرآیند جابه جایی را انجام دهد.

2 یخچال های فریز عمیق: از این یخچال ها جهت انجماد سریع و نگهداری طولانی مدت گوشت و محصولات گوشتی استفاده می شود.

3- یخچال های فریزر کامپکت: این یخچال جزو کوچک ترین یخچال های موجود در بازار است و دارای ظرفیت 5 فوت مکعب می باشد. از این یخچال در قصابی های کوچک استفاده می شود.

9- استریل کننده اره ها وکاترها

از این استریل کننده ها برای تمیز کردن و استریل کردن کاترها و اره ها استفاده  می شود. جنس ورق ها و لوله های به کار رفته در این محصول استیل 204 می باشد. در داخل این استریل کننده ها دریچه های تنظیم سطح آب وجود دارد و در قسمت عقبی این محصول محلی برای اتصال به سیستم آب گرم وجود دارد.

10- ریل های لغزشی  داخل سالت گاوی

وظیفه این ریل ها هدایت دام های سالم به سمت سالن سردخانه و دام های معدوم به اتاق مربوطه می باشد. برای حرکت لاشه بر روی نقاله باید از کارگر و نیروی انسانی کمک گرفت و سیستم این ریل ها لغزشی هستند. این ریل ها از دو لوله تشکیل شده اند که با استفاده از پراکتها در فواصل 750 میلیمتر به تیرهای ناودانی متصل می شوند.

تجهیزات آشپزخانه کشتارگاه

11- دهنه هدایت شکمبه به شوت

این دستگاه و مجموعه دارای دو دهانه قیفی شکل است که یکی از این دهانه ها بر روی گاری احشاء سفید ضبطی و دیگری بر روی کانوایر انتقال احشاء قرار می گیرند. تشتکی در انتهای مجموعه وظیفه هدایت احشاء دریافتی را بر عهده دارد . قطعات این دستگاه از جنس استیل 304 است.

12- تیرهای گالوانیزه سقفی سالن

در سالن های مخصوص به کشتار گوسفند و گاو تیرهایی در با فاصله 3 متری در امتداد عرضی سالن نصب می شوند تا تجهیزات صنعتی بتوانند به آن ها متصل شوند. این تیرها اصولا از پروفیل های استاندارد IPE ساخته می شوند.

13- سکوی فلزی تخلیه احشاء سفید

این سکو برای قرار گرفتن اپراتور در ارتفاع مناسب برای تخلیع احشاء سفید به سمت رمپ انتقال شکمبه مورد استفاده قرار می گیرد. جنس این سکو ها از استینلس استی آجدار و استراکچر گرم خواهد بود.

14- پا بازکن

برای سهولت کار شقه کردن لاشه در ایستگاه اره شقه کن، فاصله پاهای گاو باید به 600 ال 700 میل متر برسد. برای این کار از یک سیستم پپنوماتیکی استفاده می شود. پای اول گاو در بین انگشتی دوبل زنجیر قرار داده می شود و پای دوم در مقابل انگشتی تکی تعبیه می شود.

15- شبکه استیل قطع کن دست گاوی

در استگاهی که مختص به قطع کردن دست و شاخ گاو می باشد برای قرار گرفتن اپراتور در وضعیت مناسب به یک شبکه استینلس استیل با ابعاد 2000*1000 میلی متر نیاز است. این شبکه با استفاده از رول پلاک به نبشی های نگهدارنده متصل می شود.

16- کابینت شستشو ی نیم لاشه گاوی

بعد از این که عملیاتTriming  تمام شد و دقیقا قبل از انتقال به سرخانه نصف لاشه گاوی باید به صورت کامل شستشو شود. از این کابینت جهت شستشوی  لاشه گاو استفاده می شود.

 

 

 

 


نمایش بیشتر