برای بررسی هزینه راه اندازی غذا باید به این نکته توجه داشت که غذا را در چه سطحی از کیفیت و در چه مکانی میخواهیم آماده کنیم ؟  

بعضی از افراد برای  برآورد هزینه ی غذا را  در  محدوده ی کوچک مانند آشپزخانه ی  خانه  انجام می دهند  ، که در این صورت فرد به یک آشپز ماهر و یک پیک موتوری نیاز دارد  تا سفارش مشتریان را به دستشان برساند .  هرچه تنوع غذایی بیشتر باشد به تعداد آشپز های بیشتر و نیروهای کمکی بیشتری نیاز است . برا ی  برآورد  هزینه های آشپزخانه های بزرگ و رستوران های معتبر که در این صورت در ابتدا باید مکانی را برای آشپزی و سرو غذا برای مشتری انتخاب کنید . برای راه اندازی مکان بزرگ به یک مکان حداقل ۱۰۰ متری نیاز است که با انتخاب آن مکان ، باید هزینه ای را برای اجاره هر ماه آن بپردازید .  

اجاره بها با توجه به موقعیت جغرافیایی که آن مکان انتخابی دارد بستگی دارد  که در این زمینه حداقل ۶۵ تا ۸۰ میلیون تومان باید کنار بگذارید و در ادامه ماهانه ی اجاره آن را بپردازید .  برای راه اندازی  یک رستوران به یک آشپزخانه با وسایل آشپزخانه مجهز نیاز دارید ، تا بتوانید غذاهایی با کیفیت گوناگون و متنوع را به مشتریان عرضه کنید .  بخش عمده سرمایه خود را باید برای خرید وسایل آشپزخانه از جمله کابینت ها ، مواد غذایی و وسایلی که پخت و پز و گرم کردن غذا در آنها انجام می شود را شامل می شود .

 به طور متوسط اگر کترینگ را راه اندازی می کنید باید دو یخچال ، چهار گاز ، دو دستگاه کباب زنی، ۱۰ سبد بزرگ آشپزی ، ۴ دیگ بزرگ ،   قابلمه ، سیخ های کباب زنی در سازهای مختلف ، ملاقه و کفگیر ، انواع چاقو ، تخته های برش ، چرخ گوشت ، دستگاه خمیر گیر  برای کباب و از این قبیل وسایل را در آشپزخانه مهیا داشته باشید  تا در حین آماده آماده کردن غذا آشپز و پرسنل درون آشپزخانه با کمبود وسایل روبرو نشود و تهیه غذاها به تاخیر نیفتد .  صورت متوسط برای خرید وسایل آشپزخانه بین ۳۰ تا ۴۰ میلیون سرمایه نیاز است . می خواهید یک کترینگ ساده را راه اندازی کنید به طور متوسط ۱۵۰ میلیون تومان باید پول داشته باشید .

حقوق سرآشپز و کمک آشپز و پیک موتوری :

 هزینه آشپز های یک کترینگ متوسط باید روزانه حدود به دست مشتری بدهد تا بتواند فعالیت خود را ادامه دهد در غیر این صورت اگر مشتری ها به هر دلیلی از جمله بی کیفیتی و یا گران بودن بیش از حد غذا مراجعه نکنند به هیچ وجه اقتصاد در این کترینگ  به جلو پیش نمی رود .  برای آماده کردن صد پرس غذا در هر وعده به وجود یک سرآشپز و دو کمک آشپز در آشپزخانه نیاز است .  نیروهای انسانی و نوع عملکرد آنان در آشپزخانه مهم‌ترین کارهایی است که در راه اندازی کیترینگ باید به آن دقت زیاد داشت .. برای تهیه غذا استخدام آشپز معمولی هم کافی است .

سرآشپز  باید به گونه‌ ای عمل کند که طعم و بوی غذا و همچنین کیفیت غذا را در نظر داشته باشد . برای تهیه یک غذا با کیفیت عالی و خوشمزه حتما نیازی نیست هزینه های هنگفتی برای استخدام آشپز های بین المللی با مدرک های مختلف را پرداخت کنید یک آشپز معمولی با داشتن تجربه و صلاحیت کاری میتواند سرآشپز لایقی برای آشپزخانه باشد . یک سرآشپز باید غذاهای سنتی ایرانی را به خوبی بشناسد و طرز تهیه آنها را به درستی و با تجاربی که در کارهای آشپزی خود به دست آورده و کسب کرده است انجام دهد . یک سرآشپز باید به بو ها و طعم های  مختلف حساس باشد و تسلط کافی به کباب زنی و سرعت و دقت کافی و  قدرت زیادی داشته باشد  . یک سرآشپز برای پیش بردن کارهای خود به سرعت و با کیفیت به دو کمک آشپز نیاز دارد .  

کمک آشپز ها می توانند  گوشت را آماده سازی کنند تا کبابهای با کیفیتی را در اختیار مشتریان قرار دهند . خورشت ها و سایر غذاها بر عهده ی  کمک آشپز می باشد . ک مک آشپز اول بیشترین مسئولیت را در آشپزخانه دارد .   مشتریان اصولاً کباب کوبیده و جوجه کباب را بیشتر از غذاهای دیگر سفارش می دهند و کمک آشپز اول مسئولیت طعم بو و مزه این دو غذا را بر عهده دارد .  برای پرداخت هزینه کاری حقوق ماهیانه سرآشپز کمک آشپز و سایر پرسنلی که در این آشپزخانه مشغول به کار هستند.

سرآشپز بالاترین حقوق را میگیرد پس از آن کمک آشپزها از حقوقی بالا بهره مند می شود دیگر افراد درون کترینگ به دلیل این که تخصص خاصی ندارند بر اساس مصوبه وزارت کار حقوق دریافت می کنند . در رستوران های سطح بالا و مجلل حقوق سر آشپز و کمک آشپز ها و دیگر افراد پرسنل کارمند در آن دارای حقوق هایی با سطح بالا بوده و شاید بتوان گفت که حقوق آنها به ماهی ۶ میلیون هم می رسد .

هر کترینگ  در کمترین حالت به دو پیک موتوری نیاز دارد  . در گذشته حقوق پیک موتوری ها به صورت ثابت بوده ولی امروزه حقوق پیک موتوری ها به صورت پورسانتی انجام میشود .  حقوق پیک موتوری ها به این دلیل پورسانتی شده است که آنها تلاش بیشتری برای رساندن غذا به دست مشتری کنند  و در این کار سهل انگاری  نکنند .

نظرات کاربران

هیچ نظری ثبت نشده است

نظر خود را وارد کنید