خواص زرد چوبه

زردچوبه یک ماده فیتوشیمی است و تمام دلایل و فواید استفاده از این ماده به دلیل همین خاصیت آن می باشد اگر بخواهیم از ترکیبات زردچوبه صحبت کنیم باید بگوییم که این ترکیب ها شامل: کورکومینویید هستند. در این مقاله ما را همراهی کنید تا از مزایا و فواید زردچوبه با شما صحبت کنیم.
در ابتدای بحث ما اشاره‌ای بکنیم به قدمت هزار ساله زردچوبه که در آسیا مورد استفاده قرار می گرفته است و در طب سنتی چینی نیز خواص بسیاری داشته.

زرد چوبه و خاصیت ضد التهابی آن

همانطور که در قسمت بالا نیز اشاره شد یکی از ترکیبات موجود در زردچوبه کورکومین است این ماده می‌تواند تورم در بدن را کاهش دهد. می‌توان گفت یکی از راه های استفاده از زردچوبه اضافه کردن این ماده به غذاها در هنگام آشپزی می باشد شما می توانید چای زردچوبه بنوشید یا اینکه از دمنوش زردچوبه استفاده کنید به این صورت که چهار الی پنج فنجان آب را با یک قاشق چای‌خوری زردچوبه بجوشانید و می‌توانید لیمو یا عسل نیز به این ترکیب بیافزاید.

ویژگی های آنتی اکسیدان زرد چوبه

یکی دیگر از خواص مهم زردچوبه نابود کردن رادیکال‌های آزاد، مهار پراکسیداسیون و کاهش دادن پیچیدگی‌های اهن که همه آنها نتیجه‌ی بر روی آنتی اکسیدان خواهد داشت یادتان باشد شما علاوه بر استفاده کردن از پودر زردچوبه می‌توانید از روغن آن استفاده کنید که هر دوی این‌ها خواص آنتی اکسیدان را دارند همچنین زردچوبه از استرس اکسیداتیو ناشی از بیماری دیابت جلوگیری می کند و این به دلیل خواص آنتی اکسیدانی این ماده است.

زرد چوبه و سلامت مغز

ماده‌ای به نام کورکومین در زردچوبه وجود دارد که می‌تواند باعث حیات سلول‌های مغزی شود همچنین آروماتیک و تورمرون از دیگر موادی هستند که باعث رشد سلول های بنیادی عصبی در مغز می شوند که این رشد را به ۸۰ درصد افزایش دادند.
همچنین کورکومینی که در زردچوبه وجود دارد از افسردگی، دیسکینزی ناخوشایند یا همان اختلال در حرکت داوطلبانه و نوروپاتی دیابتی جلوگیری می‌کند حتی این ماده باعث اثرات مثبتی نسبت به استرس مزمن نیز داشته است.

زرد چوبه و بیماری های قلبی

اما یکی دیگر از خواص مفید و مهم زردچوبه جلوگیری از بیماری‌های قلبی می باشد همانطور که گفتیم زردچوبه یک آنتی اکسیدان قوی است و در مورد دیابت می تواند بسیار موثر باشد ماده کورکومینی که در زردچوبه وجود دارد می‌تواند سطح کلسترول خون را پایین بیاورد و در نتیجه به سلامت قلب کمک می کند.

جلوگیری از سرطان

حتما شما نیز درباره خواص ضد سرطانی زردچوبه صحبت‌های زیادی را شنیده اید باید بگوییم که کاملاً درست است. ماده ای که در زردچوبه وجود دارد دارای خواص ضد سرطانی نیز می‌باشد آزمایشی که انجام شده است نتیجه‌اش نشان می‌دهد در کشورهایی که هر روز از ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم زردچوبه را مصرف می‌کند احتمال ابتلا به سرطان در آن‌ها کمتر می باشد و بیماران سرطانی که از زردچوبه استفاده کردند تومورهای جدید در آن‌ها کاهش پیدا کرده و زردچوبه باعث شده تا سیستم ایمنی سلول های سرطانی را بیشتر از بین ببرد.

شما در حال خواندن مقاله ای درباره خواص زردچوبه می باشید لطفاً برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

زرد چوبه و جوانی

حتماً یکی از سوال های شما این خواهد بود که آیا زردچوبه برای پوست نیز مناسب است یا نه؟
باید بگوییم که یکی از فواید و خواص زردچوبه تاخیر در پیری و جوان ماندن پوست است. زرد چوبه دارای رنگدانه های کورکومینویید می باشد که این رنگدانه‌ها به ژن هایی تبدیل می‌شوند که سنتز آنتی اکسیدان ها را افزایش می‌دهد این کار از سلول‌های مغزی و سلول های پوستی در مقابل رادیکال‌های آزاد محافظت می کند و از ایجاد خطوط چین و چروک بر روی صورت نیز می کاهد.

درمان دیابت

ماده به نام کورکومین که در قسمت های قبل نیز به آن اشاره شد در زردچوبه وجود دارد که سطح گلوکز خون را نیز کاهش می دهد در نتیجه می‌تواند از دیابت جلوگیری کند حتی افرادی که پیش دیابت هستند یعنی مشکوک به دیابت بوده و یا در آینده به دیابت مبتلا می شوند اگر به مدت ۹ ماه کورکومین دریافت کنند قطعاً از ابتلا به دیابت در آن‌ها جلوگیری می‌شود و یا دیابت کم می‌شود همچنین این ترکیب که در زرد چوبه وجود دارد می‌تواند عملکرد سیستم ایمنی بدن را فعال کرده و کاملاً عملکرد آن را در بدن افرادی که به دیابت نوع یک مبتلا هستند تغییر دهد.

زرد چوبه و ایمنی بدن

یکی دیگر از خاصیت های زردچوبه خواص ضد التهابی آن می باشد که می‌تواند به افزایش ایمنی بدن کمک زیادی کند. یکی از کارهایی که کورکومین در بدن انجام می دهد متوقف کردن یک سری از سلول‌های ایمنی می باشد که اگر بیش از حد کار کند منجر به بیماری هایی مانند بیماری‌های قلبی و چاقی می‌شود بنابراین با مصرف زردچوبه می توانید از این بیماری‌ها جلوگیری کرده و ایمنی بدن تان را بالاتر ببرید.

سم زدایی کبد

کورکومین که در زردچوبه وجود دارد می‌تواند صفرای کبد را تحریک کرده و همانطور که میدانیم کبد از صفرا برای بیرون کردن سموم بدن استفاده می‌کند هم‌چنین می‌دانیم که کیسه صفرا سلول هایی را که ترکیبات مضر را می شکنند تولید می کند شما می‌توانید از زردچوبه و حتی در موارد مسمومیت جیوه نیز استفاده کنید و این به دلیل سم زدایی بسیار بالای این ماده خواهد بود.

ضد درد

قطعاً در مواقعی که به درد دچار می شوید برای‌تان بهترین شیوه یک ضد درد طبیعی می باشد و از آنجایی که زردچوبه باعث تسکین التهاب می‌شود و می‌تواند به عنوان یک مسکن طبیعی نیز عمل کند به ویژه برای دردهای آرتروز همچنین می‌تواند گردش خون را بهبود دهد و به حذف درد کمک کند.
می توانید دو قاشق چای‌خوری زردچوبه را با آب مخلوط کنید و یک خمیر را به دست آورید و در ناحیه‌ای که درد می کند قرار دهید.

کاهش دادن وزن و افزایش متابولیسم بدن، کمک به درمان آکنه و خشکی پوست، درمان اختلالات دستگاه گوارشی، کاهش دردهای قاعدگی، ضد عفونی کننده طبیعی و... از دیگر خواص و فواید زردچوبه می‌باشد.

حرف آخر

در این مقاله سعی کردیم که درباره فواید و خواص زردچوبه با شما صحبت کنیم گفتیم که در زردچوبه ماده‌ای به نام کورکومین وجود دارد که هم یک آنتی اکسیدان قوی است و هم یک ضد التهاب بنابراین شما می‌توانید برای درمان بیماری‌های بسیار از این ماده استفاده کنید از جمله: دیابت، بیماری‌های قلبی، گوارشی و پوستی اما یادتان باشد زردچوبه ای که استفاده می کنید باید اصل و طبیعی باشد بدون هیچ گونه ناخالصی،
معمولاً زردچوبه هایی که در بازار وجود دارند دارای درصد خلوص کمتری می باشند پس بهتر است زرد چوبه را خودتان بسازید.
اما چگونه؟
شما می توانید زردچوبه را تهیه کرده و با استفاده از آسیاب عطاری آن‌ها را پودر کنید و مورد استفاده قرار دهید برای اینکه از آسیاب عطاری و انواع آن مطلع شوید می توانید به سایت زیر مراجعه کنید.

نظرات کاربران

هیچ نظری ثبت نشده است

نظر خود را وارد کنید